Podcast Generator - en to it_IT translation catalogue (300 entries)

en:  making a donation
it_IT: la possibilità di fare una donazione

en: (Auto Indexing)
it_IT: (Indicizzazione Automatica)

en: (HTML tags accepted)
it_IT: (Tag HTML accettati)

en: (ignored)
it_IT: (ignorato)

en: (it will be ignored)
it_IT: (sarà ignorata)

en: (this is good)
it_IT: (buone notizie)

en: , an open source podcast publishing solution
it_IT: , una soluzione open source per la pubblicazione di podcast

en: - If you need to upload larger files you can use the
it_IT: - Se vuoi caricare file più grandi puoi usare la

en: ...if not, you can set writing permission manually (via FTP, SSH, etc...) and make sure you have the privileges to change folder permissions on your server.
it_IT: ...in caso negativo, puoi provare a cambiare i permessi di scrittura manualmente usando FTP o SSH (assicurati di avere i privilegi necessari per questa operazione sul tuo server).

en: A little description of your podcast.
it_IT: Una breve descrizione del tuo podcast.

en: Accepted extensions are:
it_IT: Le estensioni accettate sono:

en: Actual Length
it_IT: Lunghezza attuale

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add / Delete categories
it_IT: Aggiungi / Rimuovi categorie

en: Add a category
it_IT: Aggiungi una categoria

en: Add a new category:
it_IT: Aggiungi una nuova categoria:

en: Adding...
it_IT: Sto aggiungendo...

en: Admin
it_IT: Amministrazione

en: All
it_IT: Tutti

en: All Episodes
it_IT: Tutti gli Episodi

en: All the episodes have been indexed in the feed
it_IT: Tutti gli episodi sono stati indicizzati nel feed

en: Archive
it_IT: Archivio

en: Aug
it_IT: Ago

en: Author
it_IT: Autore

en: Author specified for this episode...
it_IT: Autore specificato per questo episodio...

en: Author will be IGNORED
it_IT: L'autore specificato sarà ignorato.

en: Author's email address
it_IT: Indirizzo e-mail dell'autore

en: Author's email address not present or not valid
it_IT: Indirizzo email dell'autore non presente o non valido

en: Author's email address not present or not valid.
it_IT: Indirizzo e-mail dell'autore non presente o non valido.

en: Author's name
it_IT: Nome dell'autore

en: Back
it_IT: Indietro

en: Back to Admin
it_IT: Ritorna all'Amministrazione

en: Back to category management
it_IT: Ritorna all'amministrazione delle categorie

en: By calling periodically Podcast Generator via a cron job, you can check automatically the media folder for new episodes and regenerate the RSS feed.
it_IT: È possibile chiamare Podcast Generator attraverso un crob job per controllare periodicamente se vi sono nuovi episodi nella cartella media e rigenerare il feed RSS.

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Categories disabled
it_IT: Categorie disabilitate

en: Categories file already exists...
it_IT: Il file delle categorie esiste già...

en: Categories file doesn't exist or empty...
it_IT: File con le categorie non esistente o vuoto...

en: Category added!
it_IT: Categoria aggiunta!

en: Category deleted
it_IT: Categoria eliminata

en: Change
it_IT: Cambia

en: Change Podcast Generator Configuration
it_IT: Cambia la configurazione di Podcast Generator

en: Change Podcast Generator theme and aspect:
it_IT: Cambia il tema e l'aspetto di Podcast Generator:

en: Change Theme
it_IT: Cambia il Tema

en: Change iTunes Cover Art
it_IT: Cambia la Cover Art di iTunes

en: Change the episode date
it_IT: Cambia la data dell'episodio

en: Change your podcast details
it_IT: Cambia i dettagli del tuo podcast

en: Check for updates
it_IT: Cerca aggiornamenti

en: Choose a username and a password for the administration area:
it_IT: Scegli un nome utente e una password per l'area di amministrazione:

en: Choose among available languages *
it_IT: Scegli tra le lingue disponibili *

en: Config.php file already exists!
it_IT: Il file config.php esiste già!

en: Continue
it_IT: Continua

en: Copy and paste the URL below (including your unique key):
it_IT: Copia e incolla l'indirizzo qui sotto (includendo la tua chiave univoca):

en: Copy the feed link and paste it into your aggregator
it_IT: Copia il link del feed ed incollalo nel tuo aggregatore

en: Copyright Notice
it_IT: Nota di Copyright

en: Current image:
it_IT: Immagine attuale:

en: Customize your FreeBox
it_IT: Personalizza il tuo Freebox

en: Date and time of the episode have been modified (this might change the order of your episodes in the podcast feed).
it_IT: Data e ora di questo episodio sono state modificate (questo potrebbe cambiare l'ordinamento nel feed del Podcast)

en: Date:
it_IT: Data:

en: Day
it_IT: Giorno

en: Dec
it_IT: Dic

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete Categories
it_IT: Cancella Categorie

en: Delete Category
it_IT: Cancella Categoria

en: Delete Episode
it_IT: Cancella Episodio

en: Delete a category
it_IT: Cancella una categoria

en: Delete other episodes
it_IT: Cancella altri episodi

en: Deleting...
it_IT: Sto cancellando...

en: Disable them
it_IT: Disabilitale

en: Display Facebook, Twitter and Google+ buttons for each episode.
it_IT: Mostra i bottoni di Facebook, Twitter e Google+ per ciascun episodio.

en: Displays Podcast Generator latest news in the main administration page of your podcast.
it_IT: Mostra le ultime novità su Podcast Generator nell'area di amministrazione del tuo podcast.

en: Do you really want to permanently delete this category?
it_IT: Vuoi eliminare in modo permanente questa categoria?

en: Do you really want to permanently delete this episode?
it_IT: Vuoi eliminare questo episodio in modo permanente?

en: Does your podcast contain explicit language?
it_IT: Il tuo podcast contiene linguaggio esplicito?

en: Download
it_IT: Scarica

en: Duration:
it_IT: Durata:

en: Edit / Delete
it_IT: Modifica / Elimina

en: Edit / Delete Episodes
it_IT: Modifica / Elimina Episodi

en: Edit or Delete Episode
it_IT: Modifica o Cancella Episodio

en: Edit other episodes
it_IT: Modifica altri episodi

en: Edit podcast
it_IT: Modifica podcast

en: Enable Audio and Video Player?
it_IT: Attiva player audio e video?

en: Enable Audio and Video web player for supported files and browsers.
it_IT: Attiva player audio e video per i file e browser supportati.

en: Enable Freebox?
it_IT: Abilita FreeBox?

en: Enable Social Networks Integration?
it_IT: Abilita l'integrazione con i social network?

en: Enable categories feature to make thematic lists of your podcasts.
it_IT: Abilita le categorie per organizzare i tuoi podcast in sottotematiche.

en: Enable categories?
it_IT: Abilita le categorie?

en: Enable news display?
it_IT: Abilita le news?

en: Enable strict episode renaming policy?
it_IT: Abilita regole strette per rinominare automaticamente tuoi episodi?

en: Episodes
it_IT: Episodi

en: Error: It's not possible to get Podcast Generator news feed. News will be automatically disabled.
it_IT: Errore: non è possibile caricare le news di Podcast Generator. Le news saranno disabilitate automaticamente.

en: Error: No file, description or title present
it_IT: Errore: mancano il file, la descrizione o il titolo

en: Error: image NOT sent!
it_IT: Errore: immagine non inviata!

en: Execution time (s):
it_IT: Tempo di esecuzione (s):

en: Explicit Podcast?
it_IT: Podcast esplicito?

en: Explicit content
it_IT: Contenuto esplicito

en: Explicit content?
it_IT: Contenuto Esplicito?

en: Extras
it_IT: Altro

en: FILE ERROR
it_IT: ERRORE NEL FILE

en: Failed to open theme file
it_IT: Errore nell'apertura del tema

en: Feed XML generated!
it_IT: Feed XML generato!

en: Feed language
it_IT: Lingua del feed

en: Fields marked with * are required.
it_IT: I campi contrassegnati da * sono richiesti

en: File Renamed:
it_IT: File Rinominato:

en: File sent
it_IT: File inviato

en: Filetype:
it_IT: Tipo di file:

en: Freebox allows you to write freely what you wish, add links or text through a visual editor in the admin section.
it_IT: FreeBox ti permette di scrivere liberamente ciò che desideri, aggiungere link o testo usando un editor visuale nell'area di amministrazione.

en: Freebox text already exists...
it_IT: Il testo del FreeBox esiste già.

en: From the admin area you can customize this box. For instance you can add Widgets and Buttons
it_IT: Dall'area di amministrazione puoi personalizzare questo box. Per esempio puoi aggiungere widget e bottoni

en: GETTEXT extension: installed
it_IT: Estensione GETTEXT installata

en: GETTEXT extension: not installed (php-gettext will be used)
it_IT: L'estensione GETTEXT non è installata (verrà usato php-gettext)

en: Generate XML feed
it_IT: Genera il feed XML

en: Get Support
it_IT: Ottieni supporto

en: Go right to your podcast!
it_IT: Crea il tuo podcast!

en: Go to episodes archive
it_IT: Vai all'archivio episodi

en: Go to the homepage
it_IT: Vai alla home page

en: Hello
it_IT: Ciao

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Hint: How to create your own theme?
it_IT: Come creare un tema personalizzato?

en: Hint: You don't need categories?
it_IT: Non vuoi usare le categorie?

en: Home
it_IT: Principale

en: How many episodes indexed in the podcast feeds?
it_IT: Quanti episodi vuoi indicizzare nel feed del podcast?

en: How many recent podcasts in the home page?
it_IT: Quanti episodi recenti vuoi in home page?

en: Howdy! You are just 3 steps away to setup your podcast...
it_IT: Ciao! 3 semplici passi e potrai utilizzare il tuo podcast...

en: I tried to set writing permissions (chmod 777) to the directories listed above...
it_IT: Ho provato a cambiare i permessi di scrittura (chmod 777) per le succitate cartelle...

en: Image associated to this file deleted
it_IT: L'immagina associata a questo file è stata eliminata

en: Image extension not valid. The image extension must end in .jpg, .jpeg or .png
it_IT: Estensione dell'immagine non valida. L'estensione dev'essere .jpg, .jpeg o .png

en: Image present: processing...
it_IT: Immagine presente: processamento...

en: Image sent.
it_IT: Immagine inviata.

en: Images Directory
it_IT: Cartella Images

en: Installation completed successfully...
it_IT: Installazione completata con successo...

en: Jan
it_IT: Gen

en: Jul
it_IT: Lug

en: Jun
it_IT: Giu

en: Keyword1, Keyword2 (max 12)
it_IT: Termine1, Termine2 (max. 12)

en: Listen
it_IT: Ascolta

en: Log in
it_IT: Accedi

en: Log out
it_IT: Esci

en: Logging in...
it_IT: Accesso...

en: Long Description
it_IT: Descrizione Lunga

en: Long Description present
it_IT: Descrizione Lunga presente

en: Long description not present (the short description will be used)
it_IT: Descrizione lunga non presente (verrà usata la descrizione breve)

en: Long description not present; I'll use short description...
it_IT: Descrizione lunga non presente; verrà usata la descrizione breve...

en: Looking for another language?
it_IT: Cerchi un'altra lingua?

en: Looking for manually uploaded podcast into directory:
it_IT: Cerca episodi caricati manualmente nella cartella:

en: Main information
it_IT: Informazioni Principali

en: Main information (required):
it_IT: Informazioni Principali (richieste)

en: Main language of your episodes
it_IT: Lingua principale dei tuoi episodi

en: Manage categories
it_IT: Modifica Categorie

en: Manually regenerate RSS feed
it_IT: Rigenera manualmente il feed RSS

en: Manually regenerate xml feed
it_IT: Rigenera manualmente il feed XML

en: Max upload size set in the script (config.php):
it_IT: Dimensione massima di upload in config.php:

en: Maximum number of selectable category per single episode:
it_IT: Numero massimo di categorie selezionabili per ciascun episodio:

en: May
it_IT: Mag

en: Media Directory
it_IT: Cartella Media

en: Month
it_IT: Mese

en: More
it_IT: Dettagli

en: New category:
it_IT: Nuova categoria:

en: New image:
it_IT: Nuova immagine

en: Next
it_IT: Seguente

en: No episodes here yet...
it_IT: Nessun episodio per il momento...

en: No file selected. Please go back and select an image.
it_IT: Nessun file selezionato, torna indietro e scegli un'immagine.

en: No file to delete...
it_IT: Nessun file da eliminare...

en: No matter the amount you donate, your contribution will support future development and bug fixes. Thank you!
it_IT: Anche un piccolo contributo servirà a supportare il rilascio di nuove versioni e la correzione di bug. Grazie!

en: No matter the amount, your contribution will support future development and bug fixes. Thank you!
it_IT: Anche un piccolo contributo servirà a supportare il rilascio di nuove versioni e la correzione di bug. Grazie!

en: No, it's clean
it_IT: No, è pulito

en: Not valid image extension:
it_IT: Estensione immagine non valida:

en: Now checking folders permissions
it_IT: Controllo i permessi alle cartelle

en: Oct
it_IT: Ott

en: Operating System:
it_IT: Sistema Operativo:

en: Original filename:
it_IT: Nome originale del file:

en: PHP Version:
it_IT: Versione di PHP:

en: Please delete this file before proceeding with the installation...
it_IT: Cancellalo prima di proseguire con l'installazione...

en: Please type again your password:
it_IT: Ripeti la tua password:

en: Please write a category name...
it_IT: Scrivi il nome della categoria...

en: Podcast Archive
it_IT: Archivio dei podcast

en: Podcast Description
it_IT: Descrizione del Podcast

en: Podcast Episode
it_IT: Episodio

en: Podcast Generator Configuration
it_IT: Configurazione di Podcast Generator

en: Podcast Generator Language
it_IT: Lingua di Podcast Generator

en: Podcast Generator News
it_IT: Novità su Podcast Generator

en: Podcast Generator web page
it_IT: Sito Ufficiale di Podcast Generator

en: Podcast Subtitle
it_IT: Sottotitolo del Podcast

en: Podcast Subtitle or Slogan
it_IT: Sottotitolo o Slogan del Podcast

en: Podcast Title
it_IT: Titolo del Podcast

en: Podcast cover that will be displayed in the iTunes Store
it_IT: La cover che verrà associata al tuo podcast nell'iTunes Store

en: Processing changes...
it_IT: Processamento...

en: Processing episode...
it_IT: Processo episodio...

en: Publication Date
it_IT: Data di Pubblicazione

en: RSS feed regenerated:
it_IT: Feed RSS regenerato:

en: Read Documentation
it_IT: Consulta documentazione

en: Regenerating Feed
it_IT: Rigenerazione...

en: Reload this page
it_IT: Ricarica questa pagina

en: Root Directory
it_IT: Cartella principale

en: Scan finished:
it_IT: Scansione ultimata:

en: Searching...
it_IT: Ricerca...

en: See documentation
it_IT: Leggi la documentazione

en: Select YES if this episode contains explicit language or adult content
it_IT: Scegli Sì se questo episodio contiene linguaggio esplicito o destinato a un pubblico adulto

en: Select YES if this episode contains explicit language or adult content.
it_IT: Seleziona Sì se questo episodio contiene linguaggio esplicito o adatto a un pubblico adulto

en: Select a category:
it_IT: Scegli una categoria:

en: Select date format
it_IT: Scegli il formato della data

en: Select or change iTunes Categories
it_IT: Seleziona o cambia le Categorie di iTunes

en: Select or change iTunes Categories (iTunes Store)
it_IT: Seleziona o cambia le Categorie di iTunes (iTunes Store)

en: Select up to 3 categories for your episode...
it_IT: Scegli fino a 3 categorie per il tuo episodio...

en: Send
it_IT: Invia

en: Sep
it_IT: Set

en: Setting writing permission to
it_IT: Cambio i permessi di scrittura con

en: Setting...
it_IT: Configuro...

en: Setup
it_IT: Installazione

en: Short Description
it_IT: Descrizione Breve

en: Size:
it_IT: Dimensione:

en: Start now...
it_IT: Iniza ora...

en: Step
it_IT: Passo

en: Submit your podcast to the iTunes Store
it_IT: Pubblica il tuo podcast sull'iTunes Store

en: Subscribe to this podcast with iTunes
it_IT: Iscriviti a questo podcast con iTunes

en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

en: Support Podcast Generator
it_IT: Supporta Podcast Generator

en: The category doesn't exist...
it_IT: Questa categoria non esiste...

en: The category you are trying to add already exists...
it_IT: La categoria che stai cercando di aggiungere esiste già...

en: The episode date has been set to future. This episode won't show up till then.
it_IT: La data dell'episodio è impostata al futuro. L'episodio non verrà mostrato fino ad allora.

en: The episodes of your podcast are automatically sorted by date. Changing the date of this episode will change its order in the podcast feed. If you specify a date in future, your episode won't be shown till then.
it_IT: Gli episodi del tuo podcast sono ordinati automaticamente per data. Cambiando la data di questo episodio, cambierai il suo ordine nel feed. Se specifichi una data in futuro, questo episodio non verrà mostrato fino a quel momento.

en: The form below reports the current time and date of the server. If you specify a date in future, your episode won't be shown till then.
it_IT: Il form qui sotto riporta ora e data del server. Se specifichi una data in futuro, il tuo episodio non verrà mostrato fino ad allora.

en: The information has been successfully sent.
it_IT: Le informazioni sono state inviate con successo.

en: The podcast description is too long and will be ignored.
it_IT: La descrizione del podcast è troppo lunga e verrà ignorata.

en: The uploaded episode files will be automatically renamed using just alphanumeric characters and the current date.
it_IT: Gli episodi caricati verranno automaticamente rinominati usando unicamente caratteri alfanumerici e la data corrente.

en: Theme Selection
it_IT: Selezione del Tema

en: Theme changed!
it_IT: Tema cambiato!

en: Themes and aspect
it_IT: Temi ed aspetto

en: These information will be used both in this website and in the resulting RSS feed
it_IT: Queste informazioni verranno utilizzate sia nel sito web che nel feed RSS

en: This feature is enabled.
it_IT: Questa caratteristica è attiva.

en: This is FREEBOX
it_IT: Questo è FreeBox

en: This is possibly the first time you have entered this page: you haven't changed your podcast details yet. You are reccommended to provide a podcast title, description, etc... Try a different theme!
it_IT: Questa è probabilmente la prima volta in cui accedi all'area di amministrazione: non hai ancora personalizzato il tuo podcast. Aggiungi titolo, descrizione, o prova un tema diverso!

en: Time:
it_IT: Ora:

en: Title
it_IT: Titolo

en: Try another theme...
it_IT: Prova un altro tema...

en: Try to set writing permission:
it_IT: Per cambiare i permessi di scrittura:

en: Uncategorized
it_IT: Senza Categoria

en: Update Episode
it_IT: Aggiorna Episodio

en: Updating
it_IT: Sto Aggiornando

en: Upload Episode
it_IT: Carica Episodio

en: Upload Failed
it_IT: Caricamento fallito

en: Upload New Episode
it_IT: Carica un nuovo episodio

en: Upload Podcast
it_IT: Carica un Podcast

en: Upload another episode
it_IT: Carica un altro episodio

en: Uploading...
it_IT: Caricamento...

en: Use cron to auto index episodes
it_IT: Usa il cron per indicizzare episodi automaticamente

en: Useful information for debugging:
it_IT: Informazioni utili per il debugging:

en: User
it_IT: Nome Utente

en: Username
it_IT: Nome Utente

en: Username or password not valid. Please try again...
it_IT: Nome Utente o Password non validi. Riprova...

en: Validate this feed with w3c validation service
it_IT: Valida il feed con il servizio di validazione del W3C

en: Visit the documentation for more information on how to setup a cron job
it_IT: Visita la documentazione per avere ulteriori informazioni in merito ai cron job

en: Watch
it_IT: Visualizza

en: Welcome
it_IT: Benvenuto

en: YES, I am sure
it_IT: Sì, ne sono certo

en: Year
it_IT: Anno

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes! Directories have the correct writing permissions
it_IT: Sì. Le cartelle hanno i corretti permessi di scrittura

en: You are already using this theme
it_IT: Stai già usando questo tema

en: You can limit the feed to the last episodes
it_IT: Puoi limitare il feed agli ultimi episodi

en: You can now proceed to the last step of Podcast Generator Installation...
it_IT: Ora puoi procedere con l'installazione di Podcast Generator...

en: You can optionally disable the freebox if you don't need it.
it_IT: Puoi anche disabilitare FreeBox se non ne hai bisogno.

en: You can replace the current image with a new one. To be eligible for featuring on iTunes Store, a podcast must have 1400 x 1400 pixel cover art in JPG or PNG.
it_IT: Puoi sostituire l'immagine attuale con una nuova immagine. Per essere selezionabile come featured sull'iTunes Store, un podcast deve avere una cover art di 1400 x 1400 pixel nel formato JPG o PNG

en: You can specify a different author for this episode, otherwise the default author will be the podcast owner
it_IT: Puoi specificare un diverso autore per questo episodio se l'autore è diverso da quello principale del podcast

en: You didn't assign writing permission to the media folder and the uploaded file can't be saved on the server.
it_IT: Non hai assegnato i permessi di scrittura alla cartella media e il file caricato non può essere salvato sul server.

en: You didn't enter a password or the two passwords do not correspond; please go back and type your password again...
it_IT: Non hai specificato la password oppure le due password non coincidono; torna indietro e riprova...

en: You didn't enter the username...
it_IT: Non hai specificato il nome utente...

en: You submitted more than 12 keywords for iTunes...
it_IT: Hai specificato più di 12 parole chiave per iTunes...

en: Your browser does not support the audio player
it_IT: Il tuo navigatore non supporta il riproduttore audio

en: Your browser does not support the video player
it_IT: Il tuo navigatore non supporta il riproduttore video

en: Your copyright notice
it_IT: La tua nota di copyright

en: Your file is bigger than upload max filesize on your server.
it_IT: Il file da caricare è più grande del limite massimo consentito dal tuo server.

en: Your freebox has been updated!
it_IT: FreeBox aggiornato!

en: Your podcast details
it_IT: I dettagli del tuo podcast

en: Your server configuration
it_IT: La configurazione del tuo server

en: Your server configuration allows you to upload files up to
it_IT: Il tuo server permette l'upload di file con dimensione massima fino a

en: and see if you can proceed with the installation of the script.
it_IT: per vedere se puoi procedere con l'installazione.

en: characters
it_IT: caratteri

en: characters left
it_IT: caratteri rimanenti

en: episode(s) in the feed
it_IT: episodi nel feed

en: episodes
it_IT: episodi

en: has been deleted
it_IT: è stata eliminata

en: iTunes Categories successfully changed...
it_IT: Categorie di iTunes cambiate con successo...

en: iTunes Category 1
it_IT: Categoria iTunes 1

en: iTunes Category 2
it_IT: Categoria iTunes 2

en: iTunes Category 3
it_IT: Categoria iTunes 3

en: iTunes Keywords
it_IT: Parole chiave di iTunes

en: iTunes Keywords:
it_IT: Parole chiave di iTunes:

en: iTunes Store Settings
it_IT: Parametri dell'iTunes Store

en: iTunes categories
it_IT: Categorie iTunes

en: iTunes cover art
it_IT: Cover Art di iTunes

en: iTunes cover art replaced successfully.
it_IT: Cover Art di iTunes cambiata con successo.

en: iTunes image
it_IT: immagine di iTunes

en: if you like Podcast Generator please consider
it_IT: se ti piace Podcast Generator considera

en: is NOT writable
it_IT: NON ha i corretti permessi di scrittura

en: is empty... (it will be ignored)
it_IT: è vuoto... (verrà ignorato)

en: is not a supported extension or your filename contains forbidden characters.
it_IT: non è un'estensione supportata o il nome del tuo file contiene caratteri proibiti.

en: is writable
it_IT: ha i corretti permessi di scrittura

en: new episode(s) added.
it_IT: nuovi episodi aggiunti.

en: new episodes added
it_IT: nuovi episodi aggiunti
